Uvědomělé cvičení
Je důležité myslet „při cvičení na cvičení“? Nebo jde jen o „odcvičení“ za jakýchkoliv podmínek? Jak je to s posloucháním hudby při cvičení?
Uvědomělé, neboli vědomé cvičení znamená nejen to, že si zrovna uvědomujeme, že cvičíme, ale na cvičení soustředíme svou plnou pozornost. Jednoduše i zde platí, že kam se upírá vaše mysl, tedy vaše pozornost, tam dochází v dané chvíli k lepšímu vnímání. Z této oblasti má tělo najednou více informací a zpětně může lépe její klidové postavení i cvičení lépe opravovat. Zkrátka, čím více informací o svém těle mozku poskytnete, tím lepší má možnost řídit. Proto je tak důležité se při cvičení na své tělo, prožívání a vnímání soustředit. Ne každému se takový těžký úkol zpočátku daří. Mysl má tendenci zaměstnávat mozek různými okolními vjemy a prožitky z celého dne či noci. Někdy pomáhá udělat si na začátku cvičení krátkou „meditaci“ vleže na zádech nebo v jiné příjemné poloze. Může trvat minutu nebo dvě a má za úkol vrátit mysl zpátky do těla, svým vnitřním zrakem nebo pomocí dechu procítit postupně celé své tělo a pak v klidu začít cvičení.
Osvědčuje se nebýt v takových chvílích ničím rušen. Hrající televize, rádio, ale někdy i hudba beze slov mohou zbytečně odvádět pozornost od cvičení. Jinou situací mohou být přímo relaxační cvičení, kdy hudba nebo mluvené slovo mohou takové cvičení umocnit. Ale i to je potřeba nejdříve vyzkoušet.
Zkuste cvičit vědomě, uvědomělé cvičení je obvykle efektivnější, i když je kratší.
18. 2. 2018